Hlavní menu

Hybridní stmívání LED driverů Helvar (22.03.2015)

Firma Helvar představila novou generaci stmívatelných LED driverů využívající způsob "hybridního stmívání". Prvním produktem v řadě stmívatelných DALI LED driverů je LL1x10-42-E-DA.

Hybridně stmívatelné LED drivery používají pro řízení výstupního proudu dva různé způsoby - pro rozsah 20-100% snižováním proudu a pro rozsah 1-20% pak pulsně šířkovou modulaci PWM. 

Tento způsob zajišťuje vysokou kvalitu světla v celém rozsahu stmívání.  

LL1x10 42 E DA news 003

Snižování proudu je velmi efektivní technika pro výrobky stmívatelné pouze pro vyšší rozsahy, např 20% - 100%. Na spodním rozsahu, může mít stmívání pomocí omezení proudu negativní vliv na kvalitu světla, např. nerovnoměrný světelný tok nebo změnu teploty chromatičnosti.

Pulsně šířková modulace (PWM) dosahuje nejlepších výsledků v rozsahu 1% až 20% rozsahu stmívání. Driver Helvar LL1x10-42-E-DA používá frekvenci 1 kHz, což je jedna z nejvyšších frekvencí používaná pro PWM regulaci na trhu. Svítidla vybavená tímto driverem nevykazují flicker efekt při frekvenci 100Hz.

Tento driver je konstruován dle DALI standardu, revize 2 a je zpětně kompatibilní s první generací řídících systémů. Výstupní proud driveru v rozsahu 120-350mA lze nastavit pomocí nastavovacího rezistoru nebo softwarově přes DALI. Tento driver také nabízí volbu funkce konstantního světelné toku (Constant Light Output - CLO), který umožňuje kompenzaci poklesu světelného toku LED modulů v průběhu doby života.